Car Franjo Josip dao je novčanu pomoć, na intervenciju prvog župnika Franje Videca, jer je bilo velikih financijskih problema oko izgradnje crkve. 4. listopada 1858. godine crkva je blagoslovljena i predana na upotrebu. Od tada pa do danas, vezano uz crkvu, uvijek se nešto gradilo, popravljalo kako bi se sačuvalo izgrađeno ili kako bi se nešto, zbog nagriženosti zubom vremena, u cijelosti izmijenilo. Župna crkva sv. Ivana Krstitelja pretrpjela je materijalnu i duhovnu štetu u vrijeme Prvog svjetskog rata. Za župu, posebno je važan datum 25. rujna 1935. godine kada je nadbiskup kardinal dr. Alojzije Stepinac u Jesenju dijelio sv. Potvrdu i obavio vizitaciju. 21. lipnja 1958. godine počela je proslava stogodišnjice crkve, sa duhovnom obnovom, a glavno misno slavlje održano je na Ivanje. Puno je toga učinjeno kroz pola stoljeća, u vremenu od kada je obilježena stota obljetnica župne crkve. 1983. godine su elektrificirana zvona. Crkva sv. Ivana Krstitelja, koja je danas nacionalni spomenik kulture, sagrađena je na brežuljku iznad naselja, a put do nje obilježen je postavljanjem nekoliko raspela.
UNUTRAŠNJOST CRKVE
Glavni oltar sv. Ivana Krstitelja datira u drugu polovicu 19 stoljeća. U toj baroknoj crkvi nalaze se još oltari sv. Valentina s kipovima sv. Petra i Pavla, oltar sv. Antuna Padovanskog, oltar Blažene Djevice Marije i oltar Božjega groba. Na mjestu sadašnjeg glavnog oltara stajao je stari koji je bio već posve truo. Izradio ga je Jakov Bizjak 1862. godine. Dobro je očuvana jedino slika koju je iste godine izradio slikar Hornst u Beču. Slika je premještena na novi oltar izrađen od tvrde gorske hrastovine 1912. godine. Propovjedaonica je izgrađena u 19. stoljeću, a na njenom vrhu nalazi se kip Boga Oca iz 18. stoljeća. Orgulje, tri ispovjedaonice, sakristijski ormar i klupe pripadaju u drugu polovicu 19. stoljeća. Na ulazu lijevo, u kapelici, nalazi se Isusov grob, a s desne strane su kružne stepenice. Pjevalište ograđeno zidanom ogradom na čijem je središnjem dijelu naslikan Kristov monogram i godine 1858. i 1958., nalazi se iznad ulaznog dijela. Prva godina odnosi se na posvećivanje crkve, a druga podsjeća na njezinu stogodišnjicu. Pod crkve popločen je kamenim rustikalnim pločama. Slike na glavnom i bočnim oltarima pripadaju likovnom vokabularu druge polovice 19. stoljeća.
OBNOVA CRKVE
Crkva sv. Ivana Krstitelja u Gornjem Jesenju pripada ranijem razdoblju historicizma u sakralnoj arhitekturi Hrvatskog zagorja. Sagrađena polovicom 19. stoljeća, skladan je primjer neostilske arhitekture s dominantnim elementima neoromanike. Donacijom sedmorice vjernika 2002. godine zamijenjeno je dotrajalo zvono. Kao zanimljivost navodi se da su 4 zvona na crkvenom zvoniku u prvom svjetskom ratu skinuta te upotrijebljena u vojne svrhe.
Crkva je iznutra obnovljena 1990. i 2008. godine, a izvana 2004. godine. Fasada je glatka, obojena bijelo, a ističu je jedini plastični elementi arhitekture, elegantne bifore obloga luka.
Župa Gornje Jesenje obuhvaća 6 naselja; Gornje Jesenje, Donje Jesenje, Bredo Jesenjsko, Cerje Jesenjsko, Lužani Zagorski i Koprivnica Zagorska te pripada Varaždinskoj biskupiji.
Župom upravlja župnik vlć. Danijel Herceg.